П`ятниця, 23.04.2021, 08:17
Вітаю Вас, Гість

Мистецтво  розмальовування писанки

 

     Писанкарство – це вид народного мистецтва, що полягає в розписуванні яєць. Це не просто данина традиції чи прикраса великоднього столу. За допомогою символів у ній відтворено прагнення до краси і гармонії з оточуючим світом. Сонце, хрест, триніг, хрест,  зірка, безкінечник, змій, гребінці, олень, кінь, птах, дерево життя відображають могутність природних стихій і їх вічність, провіщають добро, любов, мудрість, безсмертя і готовність до самопожертви, символізують розвиток роду.
     Як писав О.Довженко, писанка – це неповторне багатство. Його треба берегти, як безцінний скарб! Нам слід пишатися ним перед усім світом.
     Писанки бувають різних типів. Найбільш поширені - крашанка, мальованка і дряпанка.
     Крашанка – це яйце пофарбоване в один колір рослинними фарбами. Фарби виготовляли з природних барвників. Жовту фарбу отримували з гілочок чи кори дикої яблуні або дроку красильного; зелену - з пролісків, насіння з чорного соняшника, барвінкового листя; червону дуже рідко робили в домашніх умовах з рогу оленя, частіше купували фарби рослинного походження з червоного (Бразилія) або сандалового дерева: коричневу фарбу отримували з бруньок вільхи, ліщини, кори дуба, листя кінського каштана; чорну готували з чорнильних горішків дуба, листків чорноклена.

 

     Дряпанка – це крашанка, на якій орнамент видряпано голкою або металевим стержнем.

   

     Мальованка – це яйце, розписане фарбами за допомогою пензля.

   

     Значення кольорів писанок
     Чорний колір. Якщо писанка призначалася хліборобові, то тло писанки неодмінно мало бути чорного кольору. Це колір свята весняної землі, що прокидається від зимового сну. Символічне значення - плодючість.
     Червоний колір - кров, що символізує життя. З часом червоний колір став означати вогонь небесний (блискавка, Сонце), символізувати силу, чоловічу стать, здоров'я, любов, владу.
     Білий - чистота. Цей колір є символом вирію, де перебувають душі. Якщо на писанках білим зображено символи або лінії, то означало безгрішне життя.
     Жовтий колір означав достигле зерно, достаток, врожай. То колір сонця. Жовтий колір оберігав від злих сил. То також колір багатства.
     Блакитний чи фіолетовий уособлював небо, повітря, воду, здоров'я. Це колір небесної божественності. На писанках - це символ насичення.
     Зелений - колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного і тваринного світу.
     Коричневий колір позначав матір-землю.

 

     Символи писанкарства
     Спіраль символізує сонце. На писанках Сонце позначається знаками у вигляді кола, кола з крапками, кола з хрестом усередині, кола з променями, а також у вигляді шести та восьмипроменевих розеток, зірок.
     На писанках Вогонь позначається знаком «триріг» . Вважається, що «триріг  - знак, пов'язаний з богом землі, а вогонь був одним із його атрибутів. Також цей знак є символом родючості, оскільки Бог землі був носієм чоловічого, запліднюючого чинника.
     До найдавніших знаків, що символізують світотворення, належить «Хрест». Повний хрест є тримірним, просторовим символом, оскільки утворюється перетином двох площин. Вертикальна лінія хреста - лінія небесна, духовна активна, чоловіча. Це - знак Вогню. Горизонтальна лінія є земною, пасивною, жіночою. Це - знак Води. При перетині цих двох чинників виникає третя сила - сила Любові, Життя, Творення.
     Дерево життя - це і дерево роду, де кожна квіточка позначає якогось родича, а всі разом - втілення родоводу певної людини. Найпростіше тричленне позначення дерева-сім'ї. Це - стовбур з трьома гілочками: батько, матір, дитина.
     Сітка, решето, за давніми повір'ями, мають силу оберегу від злих духів, відокремлюють добро від зла. Сіткою дуже часто заповнені окремі елементи на писанках - кола, квадрати, трикутники тощо.
     Знак тризуба є знаком триєдності світобудови, символом Триєдиного Бога, може символізувати минуле, теперішнє й майбутнє.
     Трикутник, обернений вершиною вгору є сонячним і має символіку життя, вогню, полум'я, чоловічої основи, духовності. Трикутник, обернений вершиною вгору є сонячним і має символіку життя, вогню, полум'я, чоловічої основи, духовності.
     Ще одним поширеним знаком на писанках є символ змії. Його ще називають S-подібний знак, або «сігма». Змій є охоронцем домашнього вогнища, а також володарем незліченних підземних скарбів. якими, за легендою, він щедро обдаровує того, хто йому сподобається. Ще одним поширеним знаком на писанках є символ змії.